Alexandru EZ-G ------- Alexandru Ispas

ca pe facebook
Alexandru E-ZG

Alexandru EZ-G ------- Alexandru Ispas

Mesaj de Alexandru E-ZG » Vin Sep 09, 2011 10:15 pm

Am inceput modelismul acum ceva vreme cand aveam 14-15 ani ( acum 7 ani ) am visat la calimero 400 dar pana am strans bani de el acesta a disparut de pe piata. Desi eram setat pe avioane primul meu model a fost un elicopter , am spus ca am facut afacerea secolului mai ales ca aveam si statie inclusa si acumulator si charger iar la avion trebuia sa le cumpar pe toate . Asadar cu elicopterul am inceput era un fixed pitch gws . Dupa nenumarate incercari ( nu aveam simulator si experienta 0 ) l-am vandut si mi-am luat un avion bimotor angel 300 ( o jucarie ) si o aripa zburatoare pe care am reusit sa o echipez cu statia si receptorul de pe elicopter . Nici cu aripa nu prea am avut parte de succes intrucat nu era bine centrata si cadea in bot sau se dadea peste cap asadar am scapat de ea dar am pastrat electronica si am spus ca trebuie sa fac lucrurile cum trebuie si mi-am cumparat un easy star ( cu acesta trebuia sa incep de la bun inceput ) trecusera deja 4 ani. Electronica o aveam de la aripa zburatoare statia de la elicopter inclusib acumulatorul , pe langa el mi-am facut niste pack-uri home made nimh ( aveam niste acumulatori de la niste statii radio prin casa) si am inceput sa zbor . Nu dupa multa vreme mi-am schimbat statia am trecut la futaba t4ex apoi t6ex si in final la hitec aurora 9 dar asta mult mai incoace. Intre timp am prins gustul zborului adevarat ca pana atunci avusesem doar dezamagiri ( cu angel 300 zburasem mai mult decat cu aripa si heli la un loc ... ) si am decis sa fac pasul urmator catre easy glider electric . Zborul cu un planor este ca un balet totul este asa de lin incat microbul s-a afundat din ce in ce mai tare . Acum un an am spus ca trebuie sa incerc si ceva cu tren de aterizare asadar in flota mea a intrat Fun Cub-ul care este mult mai complicat decat EZ si EZ-G. Pe acesta nu l-am zburat pt am spus ca trebuie sa capat experienta mai multa cu planorul ( eleroane si motor in bot ) dar si din lipsa de timp datorita facultatii.Intre timp anul acesta de ziua mea m-am trezit cu un elicopter falcon 450 cu tot cu telecomanda pe care am reusit sa il returnez si sa comand un Trex 450 sport in locul sau . Acesta era elicopterul pe care il doream de multa vreme si de frica ca il busesc si il fac praf nu l-am cumparat eu integral . Avand si prima experienta cu heli in spate care nu era prea buna am spus ca nu sunt pregatit pentru asa ceva si mi-am luat avioane ( spume care se pot repara usor ). Din cele incercate pana acum nici nu se compara cu primul elicopter . Momentan am din fiecare cate unul ( planor , avion , trainer,elicopter ) si urmeaza sa vad pe ce ma axez mai departe dar dintre toate tot elicopterul zboara cel mai frumos ( momentan nu in mainile mele decat cateva secunde dar cu timpul secundele sper sa devina minute ). In viitor in functie de ce imi place mai mult voi intra si in sfera termicelor ( modelismul clasic ) dar nu se stie daca va fi vorba de elicopter sau avion cine stie poate ambele ...

Anexez poze cu mine si flota

Locuri frecventate - Chitila , Cet Vest
Fişiere ataşate
pictures 042.jpg
Masina dupa care ma puteti recunoaste - vine f rar la camp dar poate pun mana pe ea in curand
Fun Cub (15).JPG
fun cub
DSC00799.JPG
La chitila

Scrie răspuns